Jak się gra w makao – Zasady i Porady

Jak się gra w makao - Zasady i Porady

Dowiedz się, jak grać w Makau – zasady i wskazówki z naszego przewodnika! Jeśli nie znasz tej wymagającej sztuczek gry karcianej, czytaj dalej! Gra składa się z dwunastu rund i dwustronnych żetonów pokerowych. Istnieje kilka szczegółowych zasad, o których musisz pamiętać: Jeśli ostatnią wyciągniętą kartą jest 3 pik, musisz dobrać 3 karty. Jeśli jest to 2, 3 w dwójkach, musisz dobrać 5 kart. Jeśli Twoją ostatnią kartą jest jakakolwiek inna karta, możesz zakończyć grę z dowolną grupą.

Jokery są dzikimi kartami

W Makau jokery są kartami o najwyższej wartości w grze. Gdy zostaną połączone, tworzą parę niepokonanych kart. Chociaż nie są one uwzględniane w grach cierpliwości, służą jako karty o najwyższej wartości w grach pasjansowych. W Go Fish, na przykład, para Jokerów zapobiega remisowi 13-13. W Dou dizhu, Jokery są używane jako karty o najwyższej wartości w grze.

W wielu grach karcianych Joker nie jest używany jako dzika karta, np. w euchre, ale nadal może być używany jako atut. W makao Joker jest także używany jako dzika karta w grze zwanej “poker”. W Makau Jokery znajdują się w standardowych taliach czteroosobowych oraz w taliach hiszpańskich i włoskich. Joker został wprowadzony podczas amerykańskiej wojny secesyjnej jako karta atutowa do gry w Euchre.

W Makau jokery pełnią funkcję zarówno dzikiej karty, jak i karty “błędu”. W niektórych odmianach działają jako karty punktowe i pokonują wszystkie inne karty. W innych są one oznaczane jako “wysokie” lub “niskie”. Daihinmin jest kartą o najwyższej wartości, a Szalona Ósemka i dwójka pik są kartami o najniższej wartości.

Para jokerów jest powszechnie nazywana “jokerem”, ponieważ karta ta może pełnić rolę waleta lub króla. Nazwa ta została nadana waletom, ponieważ reprezentują one parę. Jokery są również dzikimi kartami, więc mogą pojawić się w dowolnym miejscu w talii. Jokery sprawiają, że gry mają szansę stać się losowe, ponieważ mogą wpływać na kursy. Nie są one jednak jedynym slangowym określeniem pary waletów.

Czytaj również:   Jak się gra w bilarda - Zasady i Porady

Gra trwa dwanaście rund

Niesławna gra planszowa Monopoly trwa dwanaście rund. W pierwszej rundzie gra się rozpoczyna, odsłaniając jedną kartę, która wskazuje pierwszy kamień, jaki wszyscy muszą położyć na planszy. Pierwszy kafelek musi dotykać środkowego miejsca, a wszystkie kolejne muszą mieć przynajmniej jedną krawędź wspólną z już istniejącym kafelkiem. Gracz rozpoczyna grę na środku planszy, a następnie rozszerza ją na zewnątrz. W miarę postępów gracze umieszczają na planszy żetony punktacji, a w każdej rundzie gracz z największą liczbą punktów wygrywa grę.

W grze jest dwanaście rund, podczas których gracze muszą dobudować i udekorować pokoje. Ostatecznie gra kończy się, gdy talia kart zostanie wyczerpana. Każdy gracz otrzymuje planszę domu i kafelek odniesienia. Karty zasobów umieszcza się zakryte na planszy A, na czterech skrajnych prawych polach w górnym rzędzie. Najbardziej wysunięte na lewo miejsce należy do pierwszego gracza. Karty w grze mają różną wartość punktową. Jeśli masz cztery takie same karty w jednym rzędzie, są one warte podwójną ilość punktów.

Gra karciana “Łapanie sztuczek

W tej grze w podchody grę rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. W tej grze gracz po lewej prowadzi pierwszą sztuczkę, zagrywając dowolną kartę. Pozostali gracze muszą następnie podążyć za nim i zagrać swoje karty. Jeśli jeden z graczy gra kartę atutową, pozostali gracze mogą zagrać swoją kartę w dowolnym kolorze, ale nie mogą wziąć sztuczek, chyba że podążą za atutem. Trik wygrywa karta o wyższej wartości w prowadzonym triku.

W wielu grach karcianych typu trick-taking używa się 52 kart, choć niektóre gry mają wiele wariantów, w których używa się 32 lub 24 kart. Niektóre gry określają liczbę kart na podstawie liczby graczy, podczas gdy inne opierają ją na liczbie sztuczek, które każdy z graczy jest w stanie wykonać. Gry karciane w podchody ewoluowały na przestrzeni wieków i są rozgrywane na całym świecie. Są one popularne ze względu na złożoność rozgrywki, która często zawiera elementy matematyczne i psychologiczne.

Czytaj również:   Jak się gra w Among Us - Zasady i Porady

W grach karcianych typu “trick-taking” gracz, który wygrał sztuczkę, bierze kartę ze swojego zbioru, a pozostali gracze robią to samo. Jeśli któryś z graczy ma najwyżej położoną kartę, zdobywa kamień. Jeśli nie może podążać za kolorem lub atutem, przegrywa rundę. Gra może być jednak bardzo emocjonująca, a najlepszym sposobem na nauczenie się, jak wygrywać w podchody, jest gra z przyjaciółmi.

Celem wielu gier karcianych typu trick-taking jest wygranie największej liczby trików poprzez zgromadzenie większej liczby punktów niż przeciwnicy. Sztuczkę można wygrać, używając tylko tej, która ma najwyższą wartość. W tym celu możesz wykorzystać sztuczki na swoją korzyść lub pokonać przeciwnika. Strategia, którą wybierzesz, będzie zależeć od rodzaju gry karcianej, w której wolisz robić sztuczki. Kiedy już opanujesz zasady gry, pokochasz ją!

Zasada specjalna dla Króla Pik i Króla Kier

Specjalna zasada dla Króla Kier i Króla Pik w Makau uniemożliwia graczom dobieranie kolejnych kart, jeśli gracz ma je na ręce. Jeśli jednak umieścisz Damę Kier na Królu Pik lub Królu Kier, nie będziesz mógł dobrać więcej kart. W związku z tym runda będzie kontynuowana bez dobierania kolejnych kart.

Specjalną zasadą dla Króla Kier i Damy Pik w Makau jest to, że każda karta, która może być użyta jako para dla dwóch graczy, nie jest liczona jako as. W rezultacie możesz dobrać dwie lub trzy karty w tym samym kolorze w tej samej turze, ale będziesz ograniczony do gry z dwoma lub trzema kartami naraz. Jeśli posiadasz więcej niż dwie damy, możesz również umieścić je wszystkie w jednej turze bez konieczności wołania “Macao” i wykonywania dwóch dodatkowych tur.

Jeśli gracz posiada króla kier lub parę pik, następny gracz w kolejce musi zadeklarować “Makao” i dobrać pięć kart ze stosu kart. Zwycięzcą gry zostaje gracz, który jako pierwszy nie będzie miał żadnych kart i rozegra kolejną rundę. Dopóki jeden z graczy nie zostanie bez kart, gra jest kontynuacją poprzedniej rundy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska