Jak się gra w bule – Zasady i Porady

Jak się gra w bule - Zasady i Porady

Dowiedz się, jak grać w boule i poznaj najlepszą technikę rzucania kul. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Należy rzucać kulki na zmianę i identyfikować swoje boule. Zaawansowani gracze puszczają kulę tak, jakby strzelali do celu. Ręka i ramię powinny poruszać się w górę w sposób naturalny. Oto kilka najlepszych technik rzucania bule:

Rzucanie boule na zmianę

W tej grze używa się większych metalowych kul zwanych bule. Gracze mogą rzucać bulami na zmianę, dopóki jedna z nich nie znajdzie się najbliżej cochonnet, czyli celu. Drużyna przejmuje prowadzenie, gdy jedna z jej kul znajdzie się najbliżej celu. Gra toczy się do momentu, gdy wszystkie bule zostaną rzucone. Pierwsza runda gry nazywana jest mene. Oto kilka wskazówek dotyczących gry w bocce:

Pierwszym krokiem przy rzucaniu kuli jest zwrócenie uwagi na to, gdzie ona wyląduje. Jest to ważne, ponieważ od tego zależy, gdzie wyląduje piłka. Ponadto prawidłowe podążanie za piłką spowoduje, że wyląduje ona we właściwym miejscu. Rzucanie bule na zmianę pomaga poprawić koordynację ręka-oko. Ta gra wymaga, abyś był w stanie wykonać każdy rzut, dlatego ważne jest, abyś wykonywał je z odpowiednią siłą.

Rzucanie bule na zmianę rozpoczyna się od rzutu monetą. W idealnej sytuacji podnośnik powinien wylądować w odległości od 6 do 10 metrów od koła. Rzucona piłka powinna wylądować w odległości co najmniej 3 stóp od przedmiotów, które mogłyby przeszkodzić graczowi w wykonaniu zamachu. Następnie gracz, który rzuca pierwszą bulę, powinien spróbować zbliżyć ją do podnośnika, rzucając bliżej niego.

Punktacja

W grze w bule obowiązuje kilka różnych zasad dotyczących punktacji. Celem jest zbliżenie bulli do jacka (zwanego też cochonnet, bouchon lub ale). Każda drużyna ma określoną liczbę punktów, które może zdobyć. O tym, która drużyna rozpocznie grę jako pierwsza, decyduje rzut monetą. Członek pierwszej drużyny umieszcza plastikowy krąg do rzucania. Następnie staje wewnątrz okręgu, trzymając obie stopy w okręgu.

Gra w bule składa się z kilku rund. Każda runda jest rozgrywana między dwiema drużynami. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza zdobędzie punkt. Ważne jest, aby rzucać bule jak najbliżej celu, ale równie ważne jest, aby je wycelować. Aby zdobyć punkt, trzeba być w stanie wycelować swoją kulę. Jeśli nie trafisz w cel, przegrasz tę serię, a twój przeciwnik zdobędzie punkt.

Czytaj również:   Jak gra się w domino - Zasady i Porady

Powszechnie stosowanym sposobem punktowania buli jest punktacja symetryczna. Pozwala to na równomierne wydostawanie się pary wodnej przy zachowaniu kształtu bule. Symetryczne punktowanie pozwala również łatwiej zobaczyć gotowy produkt. Oprócz tego, że lepiej widać wynik, symetryczne punktowanie daje możliwość dekoracyjnego punktowania. Kiedy już poznasz zasady punktacji, będziesz gotowy do gry w boule w mgnieniu oka!

Wybieranie miejsca do grania

Aby rzucić perfekcyjnie, musisz wybrać dobre miejsce do grania. Istnieją dwa rodzaje miejsc do lądowania: pierwsze to wskaźnik, który umieszcza się przed podnośnikiem, a drugie to samo miejsce do lądowania. Wskazówka powinna być umieszczona wyżej od ziemi na nierównym terenie i bliżej niej na gładkim terenie. Rzucając boule, należy skupić się na wskaźniku i nie myśleć o nim zbyt wiele.

Wybór dobrego miejsca do lądowania ma kluczowe znaczenie w celowaniu. Dobre miejsce do lądowania jest płaskie i pozbawione kamieni, dzięki czemu rzut będzie leciał dalej. Drużyna, która ma grać, może przygotować dobre miejsce do lądowania, wypełniając wszelkie dziury w podłożu. Ta czynność powinna być wykonana przed rozpoczęciem gry, ponieważ zawodnicy nie mogą przygotowywać miejsca do lądowania w trakcie gry. Ponadto rzucający musi mieć wyprostowany nadgarstek podczas rzucania boule.

Aby wybrać właściwe miejsce do lądowania, rzucający powinien najpierw trzymać bulę w dłoni. Następnie powinien stanąć na nogach w sposób zrównoważony i wygodny. Gdy rzucający utrzyma równowagę i stabilną postawę, powinien cofnąć rękę o trzy do czterech cali i wycelować w miejsce lądowania. Jeżeli piłka wyląduje dalej niż się spodziewano, należy przesunąć miejsce lądowania bliżej rzucającego.

Identyfikacja bule

Identyfikacja buław może być kłopotliwa, zwłaszcza jeśli masz ich dużo! Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego materiału wykonana jest każda z nich. Niektóre bule są bardzo miękkie i łatwo je zarysować. Można też wybrać twarde bule, które są bardziej wytrzymałe i nie rysują się łatwo. Dobrym trikiem imprezowym jest zważenie dwóch identycznych bułek. Mniejsza z nich będzie cięższa i tak dalej.

Czytaj również:   Jak się gra w tysiąca - Zasady i Porady

Grę tę wymyślili Francuzi i jest ona popularna we Francji. Piłkę rzuca się z pewnej odległości, aby trafiła do celu. Tradycyjnie w grze biorą udział dwie drużyny, z których każda składa się z jednego lub dwóch zawodników. Teren gry wyznacza się za pomocą sznurka lub liny, ale nie jest to obowiązkowe, nie ma też podręcznika zasad ani standardowej konfiguracji. W bule gra się na trawnikach, w parkach i na terenach zielonych.

Średnica buli wynosi zazwyczaj około 7-0,5 mm. Muszą ważyć od 650 do 800 gramów. Istnieją różne rodzaje bule w zależności od materiału, z którego są wykonane, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią dla siebie, jeśli grasz rekreacyjnie, turniejowo lub w obu tych kategoriach. Te czynniki wpłyną na styl gry i będą miały wpływ na wybór. Twardość bule można też określić, sprawdzając numer identyfikacyjny nadrukowany na kuli.

Wypełnianie dziury w terenie na zmianę

Gracz ma prawo wypełnić dziurę w terenie. Może to być z korzyścią dla siebie lub dla następnej osoby, która zamierza rzucić kulą. Prawo do wypełnienia dziury w terenie nie jest uzależnione od zamiaru gracza rzucenia kamienia. Jest to powszechna praktyka w wielu grach, np. w bule.

Przed rzuceniem kuli drużyna, która ma ją rzucić, może na zmianę wypełniać dziurę w terenie. Celem gry jest wrzucenie piłki w pobliże wbijaka lub cochonnet. Wypełnianie dziury na zmianę zapobiega także przemieszczaniu się terenu i innych kul w obszarze gry. Gracze muszą postępować zgodnie z zasadami gry, aby wypełnić dziurę w terenie.

Jeśli teren jest nierówny, gracz może skorzystać z taśmy mierniczej, aby sprawdzić, jak blisko siebie znajdują się kule. Milimetry mogą stanowić różnicę między wygraną a przegraną w grze. Peter Gray jest mistrzem tej strategii. W niektórych odmianach gry gracze rzucają z obu końców terenu, co oznacza, że środek terenu jest mocno eksploatowany. Niektórzy próbują malować swoje bule, aby wyglądały ciekawiej, ale może to naruszać artykuł 2 przepisów gry w bule.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska